FRT'DE JEOTARMAL KAYNAK ARAMAYA İLİŞKİN PROGRAMDA AKTARIMLARDA BULUNDUK


 

6 Mayıs 2020 Çarşamba günü, Yanıklar, Ölüdeniz ve Kayaköy’ de gerçekleştirilmesi planlanan sondaj yöntemi ile jeotermal kaynak aramaya ilişkin gerçekleştirilen programda, moderatör Erdoğan Cankuş yönetiminde, Fethiye Kent Konseyini temsilen Jeofizik Yüksek Müh. Engin Erçetin, Jeoloji Müh. Mehmet Ali Yavuz ve Yatırımcı Tevfik Gazali Tuncer konuk olmuştur.

Konuyla ilişkin olarak Engin Erçetin; Jeotermal arama faaliyetlerinde sondaj yöntemi ile kaynak araştırmasında, ön prospeksiyon olarak jeofizik modelleme yapılmaması neticesinde karşılaşılabilecek sorunları dile getirdi. Bu sorunlar dahilinde kaynak rezervin tespiti yapılmadan gerçekleştirilecek sondajın ezbere olmasından dolayı hem yatırımcının maddi zararlarla karşılaşacağını, hem de karşılaşılacak çevre sorunlarının tetiklenebileceğini belirtti. Benzer şekilde yine üretim safhasında reenjeksiyon (sıcaklığı kullanılan kaynak suyun geri basılması) süresinde uygulamada yaşanan sıkıntılar sebebi ile yer altı kaynaklarının tüketildiğini, atık sularının çevreye boşaltılması sonucu ise insanlarda rahatsızlıkların ve tarlaların ise verimliliğinin düşebileceğini aktardı.

Programa telekonferans üzerinden katılan Mehmet Ali Yavuz ise, şuan için araştırma için ruhsat alındığını belirtip, henüz işletme ruhsatının işletmede olmadığını belirterek, bölge coğrafyasında termal kaynağın bulunmasını beklemediğini ve eğer var ise de sıcaklığı düşük olmasından dolayı tarımcılık faaliyetlerinde ısıtma sistemi olarak kullanılabileceğini belirtti.

Programın ikinci bölümü ise yatırımcı Tevfik Gazali Tuncer’in katılımıyla devam etti. Yaptığı açıklamalarda, sağlık merkezi olarak kullanıma açılmasını planladıklarını belirten Tuncer, bölgeye iş istihdamı da sağlayacağını belirti. Akabinde Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Engin Erçetin’in, halkı karşınıza alarak yine de biz bu sondajı yapacağız diyor musunuz sorusuna ise “halka rağmen sondaj yapılmayacağını" belirtti. Verdiği demeçlerde ağaç kesilmeyeceğini savunan Tuncer, aynı şekilde kimyasal da kullanılmayacağını aktarmasının akabinde, Engin Erçetin “Proje tanıtım dosyasında sondaj noktalarının koordinatlarının ağaçlık alanlara denk geldiğini ve 1 ton başına 25 kg Bentonit kıvam arttırıcı kullanılacığını” belirtti.

Programın devam eden kısımlarında STK’lar, Kent Konseyi temsilcileri, İdari yöneticiler ve halk ile bir araya gelmek istediğini belirten Tuncer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müd. tarafından uygun mütaala edilmeyen görüşe rağmen, kendilerine verilen hakkı savunacaklarının altını çizdi.

Yaklaşık 3 saat süren program izleyiciler tarafından yoğun ilgi gördü.